Termostat wewnątrz łazienki, NIE na zewnątrz!

5
(1)

W czasie instalowania elektrycznego ogrzewania podłogowego np. w łazience konieczny jest także montaż termostatu, który będzie sterował działaniem całego systemu. Od razu pojawia się pytanie, gdzie takie urządzenie umieścić? Naturalne wydaje się instalowanie sterownika w samej łazience. Często jednak pojawia się pokusa, by umieścić go na zewnątrz – na przykład z powodu warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Gdzie najlepiej umieścić termostat i dlaczego? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Miejsce montażu sterownika to często spotykany dylemat w wielu osób montujących ogrzewanie podłogowe. Prowadzi on niestety do popełniania poważnego błędu przez niedoświadczonych instalatorów. Dlaczego? 

Termostat, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawsze powinien znajdować się w pomieszczeniu, które jest przez niego sterowane. Co więcej, ma to poważne uzasadnienie techniczne, przez co koniecznie należy tej zasady przestrzegać.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe z pomocą mat grzewczych lub kabli grzewczych o stałej mocy grzewczej musi być zawsze sterowane termostatem z czujnikiem temperatury podłogi.

Na podstawie odczytów temperatury, urządzenie to reguluje pracę ogrzewania. W tym celu wykorzystywane są aż dwa czujniki: podłogowy oraz powietrza. Oba mają kluczowe znaczenie dla ustalenia prawidłowej pracy ogrzewaniem podłogowym.

Przepisy

  1. Wszystkie maty grzewcze i kable grzewcze, zgodnie z przepisami muszą być sterowana za pomocą termostatu, który reguluje temperaturę przy użyciu zewnętrznego podłogowego czujnika temperatury.
  2. Termostaty pracujące w trybie wykrywania temperatury pomieszczenia, muszą mieć ograniczenie temperatury podłogi za pomocą dodatkowego czujnika podłogowego.
  3. Sterowniki muszą spełniać tak zwana dyrektywę Eco Design, którą posiadają na przykład wszystkie termostaty marki nVent RAYCHEM. Najlepiej stosować pełne zestawy dostępne z ich oferty (maty grzewcze z termostatem WiFi), aby zapewnić wszystkim elementom pełną kompatybilność ze sobą.

Gdzie najlepiej zamontować termostat łazienkowy?

W łazience występuje ryzyko rozbryzgów wody, a nawet zalania urządzenia wodą. Prawdopodobieństwo takiego wydarzenia określają elektryczne strefy ochronne. Nie mniej przy instalacji termostatu łazienkowego należy koniecznie przestrzegać kilku zasad:

  • Montaż może odbyć się tylko w dozwolonych strefach bezpieczeństwa, zatem w dużej odległości od wanny, prysznica i innych zbiorników, w których korzysta się z wody.
  • Z dala od grzejnika czy innego, miejscowego źródła ciepła (na przykład pralka). Mogłoby to wpływać na pomiar czujnika temperatury i zakłócać działanie termostatu łazienkowego.
  • Nie powinien być zasłonięty meblami, zasłonką lub inną przeszkodą, także z powodu złych pomiarów temperatury i utrudnień w sterowaniu ogrzewaniem.
  • Promienie wpadające przez okno nie powinny padać bezpośrednio na termostat – zakłócenie pomiaru.
  • Także miejsce mocno narażone na przeciągi nie jest optymalną lokalizacją dla termostatu łazienkowego.

Najlepsze jest odsłonięte miejsce na wysokości około 120 – 150 cm nad podłogą, z łatwym dostępem i z dala od źródeł ciepła czy zbiorników na wodę. Najlepiej sprawdza się miejsce obok drzwi. Zintegrowane ramki do modeli SENZ WiFi pozwala na połączenie termostatu z włącznikami światła, co wygląda niezwykle estetycznie.

Czujnik temperatury powietrza

Uruchamianie i wyłączanie kabli grzewczych następuje najczęściej na podstawie temperatury powietrza. Użytkownik programuje preferowany poziom ciepła dla określonych przedziałów czasowych. Gdy temperatura spada poniżej ustawień, uruchamiane jest ogrzewanie podłogowe. Natomiast po osiągnięciu zamierzonego poziomu – zasilanie jest odłączane.

Czujnik temperatury powietrza mieści się w obudowie termostatu. Co to oznacza? Że umieszczając sterownik w innym pomieszczeniu za ścianą, będzie on opierał się na odczytach z innego pomieszczenia.

Zwróć uwagę na miejsce montażu termostatu na ścianie:

  • Ze względu na zagrożenie porażenia prądem nie instaluj termostatu w łazience w strefach ochronnych „0, I, II” (przeczytaj więcej na ten temat),
  • Nie instaluj termostatu w miejscu gdzie występuje duże i częste wahania temperatur, jak np:
    • nad pralką,
    • w okolicy grzejnika,
    • blisko kominka,
    • w miejscu gdzie padają ostre promienie słońca,
    • w miejscu gdzie występują przeciągi,
    • w miejscu zasłoniętym zasłonami, meblami, itp.

Instalując termostat w pomieszczeniach takich jak łazienka zwiększ jego stopień ochrony przed wodą. Standardowo termostaty mają stopień ochrony IP21, możesz go zwiększyć do IP44 stosując specjalną uszczelkę którą montuje się pomiędzy ścianą a termostatem. Przeczytaj Czy każdy termostat nadaje się do łazienki?

Czujnik temperatury podłogi

Prawidłowo zainstalowany odczytuje on temperaturę podłogi, w której zatopione są maty / kable grzewcze. Dzięki temu termostat zapobiega zbytniemu zwiększeniu się temperatury samej podłogi. Jednak czujnik zamontowany w podłodze powinien być wykorzystywany jest jako dodatkowe zabezpieczenie podłogi oraz systemu grzewczego. Jego pomiary nie przekładają się bezpośrednio na temperaturę powietrza w pomieszczeniu, więc uniemożliwiają prawidłowe działanie elektrycznych mat grzewczych.

Dzięki czujnikowi temperatury w podłodze:

  • zabezpieczamy kable grzewcze przed zbytnim nagrzewaniem się a tym samym przepaleniem,
  • podłoga będzie miała optymalną temperaturę która pozwoli nam stanąć bosą stopą,
  • zabezpieczymy podłogi wrażliwe na ciepło przed zdeformowaniem się lub zmienią koloru.
  • Zobacz jak poprawnie zainstalować czujnik temperatury w podłodze.

Nie popełnij błędu: gdzie zainstalować termostat w łazience?

Dzięki uzyskanym przed chwilą informacjom nie popełnisz już częstego błędu z instalacją termostatu. Ma to duże znaczenie pod kątem bezpieczeństwa, a także prawidłowego działania samej instalacji ogrzewania podłogowego. Czujnik temperatury powietrza, umieszczony w sterowniku, pozwala sterować matami grzewczymi w taki sposób, by utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz