Termostat v kúpeľni, NIE vonku!

0
(0)

Pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania napríklad v kúpeľni je potrebné nainštalovať aj termostat na riadenie prevádzky celého systému. Hneď sa vynára otázka, kam takéto zariadenie umiestniť? Zdá sa prirodzené nainštalovať regulátor do samotnej kúpeľne. Často však existuje pokušenie umiestniť ho vonku – napríklad kvôli podmienkam v miestnosti. Kde je najlepšie umiestniť termostat a prečo? Nižšie nájdete odpoveď na túto otázku.

Kde nainštalovať regulátor, je častou dilemou mnohých ľudí, ktorí inštalujú podlahové vykurovanie. To bohužiaľ vedie k tomu, že neskúsení inštalatéri sa dopúšťajú vážnej chyby. Prečo?

Termostat by mal byť podľa platných právnych predpisov vždy umiestnený v miestnosti, ktorú ovláda. Okrem toho to má svoje silné technické opodstatnenie, preto je nevyhnutné toto pravidlo dodržiavať.

Elektrické podlahové vykurovanie s vykurovacími rohožami alebo pevnými vykurovacími káblami musí byť vždy riadené termostatom so snímačom teploty podlahy.

Na základe nameraných hodnôt teploty toto zariadenie reguluje prevádzku vykurovania. Na tento účel sa používajú až dva snímače: podlahový snímač a snímač vzduchu. Oba sú rozhodujúce pri určovaní správnej prevádzky podlahového vykurovania.

Predpisy

  1. Všetky vykurovacie rohože a vykurovacie káble musia byť podľa predpisov riadené termostatom, ktorý reguluje teplotu pomocou vonkajšieho snímača teploty podlahy.
  2. Termostaty pracujúce v režime detekcie izbovej teploty musia mať obmedzenie teploty podlahy pomocou dodatočného podlahového snímača.
  3. Regulátory musia spĺňať takzvanú smernicu o ekologickom dizajne, ktorú majú napríklad všetky termostaty značky nVent RAYCHEM. Najlepšie je používať kompletné súpravy dostupné z ich sortimentu (vykurovacie rohože s termostatom WiFi), aby sa zabezpečila úplná vzájomná kompatibilita všetkých komponentov.

Kde je najlepšie nainštalovať termostat do kúpeľne?

V kúpeľni hrozí riziko postriekania vodou alebo dokonca zaplavenia spotrebiča vodou. Pravdepodobnosť, že sa tak stane, je určená elektrickými ochrannými zónami. Napriek tomu je pri inštalácii kúpeľňového termostatu nevyhnutné dodržiavať niekoľko pravidiel:

  • Inštalácia sa môže uskutočniť len v povolených bezpečnostných zónach, teda v dostatočnej vzdialenosti od vaní, spŕch a iných nádob, v ktorých sa používa voda.
  • Ďaleko od radiátora alebo iného lokálneho zdroja tepla (napríklad práčky). Mohlo by to ovplyvniť meranie snímača teploty a rušiť činnosť kúpeľňového termostatu.
  • Nemal by byť zakrytý nábytkom, záclonou alebo inou prekážkou, a to aj z dôvodu zlého merania teploty a ťažkostí pri regulácii vykurovania.
  • Lúče prechádzajúce cez okno by nemali dopadať priamo na termostat – rušili by meranie.
  • Ani miesto, ktoré je silne vystavené prievanu, nie je optimálnym miestom pre kúpeľňový termostat.

Najlepšie je exponované miesto vo výške asi 120 – 150 cm nad podlahou, s ľahkým prístupom a mimo zdrojov tepla alebo vodných nádrží. Najlepšie je umiestnenie vedľa dverí. Integrované rámčeky modelov SENZ WiFi umožňujú kombináciu termostatu s vypínačmi osvetlenia, čo vyzerá veľmi esteticky.

Snímač teploty vzduchu

Aktivácia a deaktivácia vykurovacích káblov je zvyčajne založená na teplote vzduchu. Používateľ naprogramuje preferovanú úroveň tepla pre konkrétne časové intervaly. Keď teplota klesne pod nastavenú hodnotu, podlahové vykurovanie sa aktivuje. Na druhej strane, keď sa dosiahne požadovaná úroveň – napájanie sa vypne.

Snímač teploty vzduchu je umiestnený v puzdre termostatu. Čo to znamená? Že umiestnením regulátora v inej miestnosti za stenou sa bude spoliehať na údaje z inej miestnosti.

Venujte pozornosť tomu, kde je termostat namontovaný na stene:

  • Kvôli riziku úrazu elektrickým prúdom neinštalujte termostat v kúpeľni v ochranných zónach “0, I, II” (prečítajte si o tom viac),
  • Neinštalujte termostat na mieste, kde dochádza k veľkým a častým výkyvom teploty, ako napr.
    • nad práčkou,
    • okolo chladiča,
    • v blízkosti krbu,
    • kam dopadajú ostré slnečné lúče,
    • kde je prítomný prievan,
    • na mieste zakrytom závesmi, nábytkom atď.

Pri inštalácii termostatu v miestnosti, napríklad v kúpeľni, zvýšte stupeň jeho ochrany proti vode. Štandardne majú termostaty stupeň krytia IP21, ale môžete ho zvýšiť na IP44 použitím špeciálneho tesnenia, ktoré sa umiestni medzi stenu a termostat. Prečítajte si: Je každý termostat vhodný do kúpeľne?

Snímač teploty podlahy

Správne nainštalovaný sníma teplotu podlahy, do ktorej sú vložené vykurovacie rohože/káble. Týmto spôsobom termostat zabraňuje príliš vysokému nárastu teploty samotnej podlahy. Snímač inštalovaný v podlahe by sa však mal používať ako dodatočná ochrana podlahy a vykurovacieho systému. Jeho merania sa priamo nepremietajú do teploty vzduchu v miestnosti, a preto zabraňujú správnemu fungovaniu elektrických vykurovacích rohoží.

Vďaka snímaču teploty v podlahe:

  • chránime vykurovacie káble pred prílišným zahriatím, a tým pred spálením,
  • podlaha bude mať optimálnu teplotu, aby sme mohli stáť naboso,
  • chrániť podlahy citlivé na teplo pred deformáciou alebo zmenou farby.
  • Pozrite si, ako správne nainštalovať snímač teploty do podlahy.

Nemýľte sa: kam nainštalovať termostat v kúpeľni?

Vďaka informáciám, ktoré ste práve získali, už nebudete robiť častú chybu pri inštalácii termostatu. Je to dôležité z hľadiska bezpečnosti, ako aj správnej prevádzky samotného systému podlahového vykurovania. Snímač teploty vzduchu, ktorý sa nachádza v regulátore, vám umožní ovládať vykurovacie rohože tak, aby sa v miestnosti udržiavala optimálna teplota.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj odgovor