Elektrické ochranné zóny v kúpeľni

0
(0)

V priestoroch, kde sú spotrebiče vystavené pôsobeniu vody, napríklad v kúpeľniach, boli vymedzené elektrické bezpečnostné zóny. Tie majú veľký význam pri inštalácii kúpeľňových termostatov a iných elektricky napájaných zariadení. Preto sa oplatí oboznámiť sa s definíciou týchto oblastí a vedieť, čo v praxi znamenajú.

Čo sú elektrické ochranné zóny?

Bezpečnostné zóny, známe aj ako mokré zóny v kúpeľni, označujú oblasti, v ktorých možno inštalovať spotrebiče s určitým stupňom elektrickej ochrany, aby sa mohli bezpečne používať. Obrázok hore ukazuje, ako sú tieto bezpečnostné zóny v kúpeľni usporiadané.

Možno rozlíšiť niekoľko dôležitých zón, ktoré sa vyskytujú v oblastiach so zvýšenou vlhkosťou. Tieto zóny sú znázornené na vyššie uvedenom grafe a zahŕňajú:

  • Zóna 0 – najnebezpečnejšia oblasť, kde môže zariadenie prísť do priameho kontaktu s vodou. Preto sa vyžaduje stupeň krytia IP x7 (prvé číslo, označené písmenom “x”, nie je vo vlhkých zónach veľmi dôležité. Dôležitá je predovšetkým druhá hodnota). Ako čítať rôzne stupne ochrany je opísané v nasledujúcej časti. Ak sa vrátime k zóne 0, je potrebné spomenúť, že zariadenia pripojené v takomto mieste by mali mať trvalé napájanie do 12 V, t. j. bezpečné pre ľudí aj pri úplnom zatopení. Takto sú konštruované trysky vo vírivkách alebo väčšina svietidiel v bazénoch.
  • Zóna 1 – je priamo nad miestom, kde sa zhromažďuje voda, t. j. nad vaňami a sprchami. Pokrýva priestor do výšky 2,25 m, čo často predstavuje celú výšku miestnosti. V tomto prípade sa vyžaduje stupeň ochrany IPx5. LED pásy napájané 12 V DC sa často nachádzajú v zóne 1. Tie sú úplne bezpečné. Transformátory napájajúce tento typ osvetlenia by sa však mali nachádzať len v zóne 3.
  • Zóna 2 – zahŕňa priestor okolo vodných nádrží. Šírka zóny je približne 60 cm. V tejto oblasti by malo mať zariadenie minimálne stupeň bezpečnosti IPx4.
  • Zóna 3 – to je zvyšný priestor v miestnosti. Na obrázku je to časť kúpeľne pokrytá bielou farbou. Riziko vysokej vlhkosti v tomto priestore nie je vysoké, takže v súkromných budovách stačí stupeň krytia IPx1 (hoci vo verejných kúpeľniach je to IPx5). Najčastejšie sa však používajú jednotky s krytím IP44.

Použitie takýchto zón umožňuje bezpečnú inštaláciu elektrických zariadení so špecifickými parametrami ochrany proti vlhkosti. Jednotnosť indikácií zvyšuje bezpečnosť všetkých používateľov.

Čo znamená stupeň ochrany IP zariadenia?

Čo znamená stupeň ochrany IP zariadenia?

Každý elektrický spotrebič má kryt. Jeho tesnosť pomáha chrániť súčiastky pod napätím pred nežiaducimi cudzími telesami. Hlavným účelom takéhoto krytu je chrániť používateľov pred dotýkaním sa vodičov a konektorov holými rukami, a tým zabrániť úrazu elektrickým prúdom.

Použitie tesnení a dobre lícujúcich komponentov však umožňuje oveľa lepšiu ochranu elektrických komponentov, predovšetkým proti tým najnebezpečnejším: prachu a vode, ktoré majú najväčší vplyv na poruchovosť napájaných zariadení. Každý kryt má špecifický stupeň ochrany, ktorý pozostáva z dvoch písmen “IP” a najmenej dvoch číslic. Prvé opisuje ochranu proti prachu a malým cudzím telesám, druhé opisuje ochranu proti vode. V nasledujúcej tabuľke sa nachádza podrobný opis jednotlivých hodnôt.

Prvá číslicaTyp ochranyDruhá číslicaTyp ochrany
0Nedostatočná ochrana0Nedostatočná ochrana
1Ochrana pred telesami s veľkosťou nad 50 mm (náhodný kontakt s rukou)1Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody (z kondenzácie)
2Ochrana proti telesám s veľkosťou nad 12,5 mm (náhodný kontakt s prstom)2Ochrana proti kvapkám vody dopadajúcim na kryt pod uhlom 15° od normálnej polohy
3Ochrana pred telesami s veľkosťou nad 2,5 mm (náhodný kontakt s drôtom alebo skrutkovačom)3Ochrana proti kvapkám padajúcim pod uhlom 60° od vertikály
4Ochrana proti telesám s veľkosťou nad 1 mm (tenký nástroj, tenký drôt)4Ochrana proti kvapkám padajúcim z akéhokoľvek uhla a zo všetkých strán (dážď)
5Ochrana proti vnikaniu prachu v množstve, ktoré nebráni prevádzke zariadenia5Ochrana proti prúdom vody z akéhokoľvek smeru
6Úplná ochrana proti vnikaniu prachu6Ochrana pred silnými prúdmi vody alebo zaplavením vlnami z akéhokoľvek smeru
X7Ochrana proti ponoreniu pri ponorení do takej hĺbky, aby spodný povrch krytu bol 1 m pod hladinou vody a horný povrch bol najmenej 0,15 m po dobu 30 minút.
X8Ochrana proti ponoreniu pri trvalom ponorení a zvýšenom tlaku vody (hĺbka 1 m)
X9Ochrana pred zaplavením tlakovým prúdom vody

V prípade kúpeľňového termostatu so stupňom krytia IP44 si môžete byť istí, že sa dovnútra nedostanú žiadne cudzie telesá s priemerom väčším ako 1 mm. Takýto kryt zároveň chráni elektrické komponenty pred vodou striekajúcou zo všetkých strán.

Najbezpečnejšie jednotky majú stupeň krytia IP68 a sú plne chránené proti prachu a vlhkosti. Za bežných okolností však nie je potrebné kupovať termostat s takým zložitým a sofistikovaným krytom (čo sa prejaví aj na ich cene).

Je bezpečné inštalovať termostat v kúpeľni?

Je bezpečné inštalovať termostat v kúpeľni?

Inštalácia typického termostatu v kúpeľni je možná len v zóne 3. Dôvodom je nielen použitie krytu s krytím maximálne IP44, ale aj pripojenie k vonkajšej sieti. Hoci je teoreticky možné nainštalovať zariadenie s označením IP21 (ochrana proti predmetom nad 12 mm a proti vode vertikálne dopadajúcej na zariadenie), odporúča sa používať modely s krytím IP44, ktoré sú typicky určené do kúpeľní a miestností so zvýšenou vlhkosťou. Je totiž potrebné mať na pamäti vodu, ktorá sa usadzuje na obkladačkách na stenách a steká počas horúcich kúpeľov.

Na zvýšenie bezpečnostnej triedy na IP44 možno použiť aj špeciálne tesnenia. Tie sa používajú medzi kúpeľňovým termostatom a stenou na ochranu vodičov pripojených k zariadeniu.

Je tiež potrebné pamätať na to, že kúpeľňový termostat má zabudovaný snímač teploty, takže sa musí nachádzať v tej istej miestnosti ako vykurovací systém, ktorý ovláda.

Elektrické ochranné zóny a vyhrievacie rohože v sprche

Elektrické ochranné zóny a vyhrievacie rohože v sprche
Vykurovacia rohož do sprchy nVent RAYCHEM QuickNet-160

Zdá sa, že v zóne 0 alebo 1 nie je možné položiť vykurovaciu rohož. Tieto však pokrývajú priestor od podlahy smerom nahor! To znamená, že inštalácie zabudované v lepidle pod dlaždicami nie sú nimi pokryté a nepatria do žiadnej zo zón.

To však neznamená, že každá vykurovacia rohož môže byť nainštalovaná v sprche! V takýchto priestoroch sa môžu inštalovať len modely s príslušným bezpečnostným certifikátom. Ukazuje sa, že výrobkov tohto typu je veľmi málo. Spomedzi vykurovacích systémov, ktoré ponúka spoločnosť nVent RAYCHEM, je na vykurovanie podlahy v sprche určená iba vykurovacia rohož QuickNet-160.

Ak si nie ste istí, akú podložku vybrať a kam termostat nainštalovať, aby fungoval bezpečne, napíšte svoju otázku do komentárov nižšie. Radi vám poradíme a poskytneme návrhy.


Pozri tiež:

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj odgovor