Jak zamontować czujnik temperatury w macie grzewczej?

5
(1)

Aby zapewnić możliwość wymiany czujnika w przypadku awarii, czujnik musi być zainstalowany w elastycznej rurce osłonowej. Każdy zestaw grzewczy renomowanej firmy zawiera w komplecie rurkę osłonową do czujnika pomiaru temperatury podłogi. Montaż czujnika temperatury podłogowego w rurze osłonowej jest niezbędną czynnością dla każdego systemu grzewczego i nie wolno go pomijać. Czujniki podłogowe bywają awaryjne. Jedynie właściwy montaż rury osłonowej pozwoli bezproblemowo wymienić zepsuty czujnik.

Czujnik temperatury podłogi

Czujnik temperatury podłogi

W komplecie z termostatem pokojowym powinen znajdować się przewodowy czujnik podłogowy, najczęściej spotykamy typu: NTC 10K przy 25°C. Czujniki NTC 10K są bardzo uniwersalne, przeznaczone do pomiaru temperatur w różnych dziedzinach budownictwa i przemysłu. Zakres pomiarowy, klasa dokładności oraz gabaryty spełniają standardy stosowane w automatyce.

Po co jest czujnik temperatury podłogi?

Kable grzewcze i maty grzewcze podłogowe, zgodnie z przepisami muszą być sterowane za pomocą termostatu, który reguluje temperaturę przy użyciu zewnętrznego podłogowego czujnika temperatury. Ewentualnie kable mogą być sterowane za pomocą termostatu pracującego w trybie wykrywania temperatury pomieszczenia, ale z ogranicznikiem temperatury czujnika podłogowego.

Czujnik temperatury podłogi w połączeniu z termostatem:

  • ogranicza temperaturę podłogi – maksymalnie powinna wynosić 27°C,
  • chroni użytkownika przed dyskomfortem gorącej podłogi,
  • zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniem – np. podłogi drewniane, winylowe,
  • zabezpiecza kable grzewcze przed przepaleniem.

Jak sprawdzić czy czujnik temperatury w podłodze jest dobry?

To czy czujnik podłogowy jest dobry może sprawdzić za pomocą miernika tzw. multimetru z funkcją pomiaru niskich rezystancji. W tym celu nie musimy wyciągać go z rury instalacyjnej, wystarczy zmierzyć jego wartość na przewodzie.

Dokładne dane rezystancji czujnika powinniśmy znaleść w instrukcji montażu lub w karcie katalogowej termostatu. Jak zmierzyć podłogowy czujnik temperatury?

Montaż czujnika temperatury w podłodze

Czujnik temperatury podłogi montuje się w wcześniej zainstalowanej rurze ochronnej. Rura ta musi być umieszczona bezpośrednio w podłodze ogrzewanej dokładnie pomiędzy żyłami grzewczymi maty grzewczej lub kabla grzewczego. Rurki te mają zazwyczaj 12 mm grubości co może wymagać częściowego wkucia jej w podłogę. Czujnik musi być umieszczony, dokładnie pośrodku pomiędzy dwoma żyłami grzewczymi kabla grzewczego.

Montaż czujnika temperatury w podłodze
Rura czujnika musi być umieszczona co najmniej 40 – 50 cm w głąb instalacji.
Rura czujnika po środku maty grzewczej
Rurę czujnika temperatury zainstaluj równo pomiędzy żyłami kabla grzewczego. Czujnik podłogowy umieść jak najbliżej górnej warstwy podłogi.

Rura osłonowa do czujnika

Rura znajdująca się w zestawach grzewczych nVent RAYCHEM ma wysoką wytrzymałość i odporność mechaniczną wynoszącą 750N. Zabezpiecza to przed przypadkowym mocniejszym zgnieceniem.

Zaślepka do rury osłonowej

Przed zamontowaniem rury osłonowej w podłodze należy ją zabezpieczyć od strony która będzie w warstwie kleju lub wylewki przed dostaniem się do niej zaprawy. W zestawie grzewczym poza rurą osłonową na czujnik temperatury podłogowy producenci często dodają zaślepkę. Zaślepka powinna być mosiężna dzięki czemu lepiej przewodzi ciepło. Należy wcisnąć ją w rurę osłonową znajdującą się w zestawie. Tak złożone komponenty montujemy pomiędzy żyłami kabla grzewczego.

Zaślepka mosiężna do rury czujnika
Zaślepka mosiężna – przykład na zestawie grzewczym nVent RAYCHEM T2Black
Zaślepka mosiężna
Zaślepka mosiężna.
Wciśnięta zaślepka mosiężna w zamontowanej rurze
Wciśnij zaślepkę mosiężną węższym końcem do rury osłonowej.
Wciśnij zaślepkę mosiężną węższym końcem do rury osłonowej
Wciśnięta zaślepka mosiężna w zamontowanej rurze.
Zainstaluj rurę pomiędzy kablami grzewczymi
Zainstaluj rurę pomiędzy kablami grzewczymi

Wymiana czujnika temperatury podłogi

Czujniki podłogowe są elementami systemu które mogą ulec awarii. Aby móc go później wyjąć i ponownie zainstalować, wszystkie łuki należy wykonywać w miarę jak najłagodniejsze.

Przykład poniżej przedstawia miejsce łuku pomiędzy ścianą a podłogą. Zwróć uwagę że podłoga w tym miejscu (opcjonalnie może to być ściana) jest bardziej podkuta, co umożliwia instalatorowi nadać rurze odpowiedni kształt.

Prawidłowy montaż rury osłonowej z łagodnym łukiem
Prawidłowy montaż rury osłonowej z łagodnym łukiem.
Prawidłowy montaż rury osłonowej z łagodnymi łukami.
Prawidłowy montaż rury osłonowej z łagodnymi łukami.
Czujnik podłogowy dokładnie pomiędzy kablami grzewczymi.
Czujnik podłogowy dokładnie pomiędzy kablami grzewczymi.

Typowy błąd montażu czujnika podłogowego

Nigdy nie instaluj czujnika na ukos! W tym przykładzie sonda czujnika temperatury może być tuż pod kablem grzewczym co doprowadzi do błędnego odczytu temperatury podłogi.

Źle zainstalowana rura czujnika temperatury podłogi, nie instalujemy na ukos.
Źle zainstalowana rura czujnika temperatury podłogi, nie instalujemy na ukos.
W tak usytuowanej rurze sonda czujnika może znajdować się za blisko kabla grzewczego co spowoduje błędne odczytywanie temperatury i szybkie rozłączenie ogrzewania przez termostat pokojowy.
W tak usytuowanej rurze sonda czujnika może znajdować się za blisko kabla grzewczego co spowoduje błędne odczytywanie temperatury i szybkie rozłączenie ogrzewania przez termostat pokojowy.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Dodaj komentarz